czwartek, 10 grudnia 2009

Obchody grudniowe w Trójmieście

13 grudnia w kilku trójmiejskich kościołach odprawione zostaną msze św. w intencji ofiar stanu wojennego. 16 i 17 grudnia w Gdańsku i Gdyni odbędą się tradycyjne obchody rocznicy Grudniowej Masakry na Wybrzeżu w 1970.

darmowy hosting obrazków
W niedzielę, 13 grudnia br. odprawione zostaną msze św. w intencji ofiar stanu wojennego.
w Gdańsku:
- o godz. 12.00 w kościele o.o. Franciszkanów (Morskim) w Gdańsku Nowym Porcie (ul. Oliwska 2) odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę oraz w intencji ofiar Grudnia ’70 i stanu wojennego;
- o godz. 13.00 w kościele pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku Przymorzu (Okrąglak) odprawiona zostanie msza św. za tych, co oddali życie w obronie ludzi pracy i za wolność Ojczyzny. Zaprasza arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź.
w Gdyni:
Oddział Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” upamiętni tragiczną XXVIII rocznicę ogłoszenia stanu wojennego.
- o godz. 18.00 - uroczysta msza św. za ofiary stanu wojennego (kościół o.o. Redemptorystów; Gdynia ul. Portowa 2).
Bezpośrednio po mszy, młodzież z gdyńskiego II Liceum Ogólnokształcącego przedstawi okazjonalny montaż słowno muzyczny. Następnie, po części artystycznej zgromadzeni przejdą pod pomnik „Ofiar Terroru Komunistycznego" przy ul. Pułaskiego, gdzie po odmówieniu modlitwy zostanie odśpiewana pieśń „Ojczyzno Ma".

darmowy hosting obrazków
Region Gdański NSZZ “Solidarność” zaprasza na uroczystości z okazji obchodów XXXIX rocznicy Grudnia ‘70, które odbędą się 16 i 17 grudnia w Gdańsku i Gdyni.
16 grudnia (środa):
godz. 15.00 – Gdańsk (sala AKWEN – siedziba “S”) – prezentacja albumu “Gdański Grudzień ‘70″, wydanego przez Gdański Oddział IPN – autor Sławomir Cenckiewicz. Recenzja albumu, patrz tutaj;
godz. 17.30 – Gdańsk – zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na budynku b. PZPR (Wały Jagiellońskie);
godz. 18.00 – Gdańsk – uroczysta msza święta w Kościele Świętej Brygidy w Gdańsku; Przemarsz pod pomnik Poległych Stoczniowców; apel poległych; modlitwa; wystąpienia; złożenie wieńców i wiązanek kwiatów; spotkanie w sali “Akwen”.
17 grudnia (czwartek)
godz. 6.00 – Gdynia-Stocznia, pomnik Ofiar Grudnia 1970: apel poległych; modlitwa; wystąpienia, składanie wieńców i kwiatów;
godz. 16.30 – Gdynia – uroczysta msza święta w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46, po której ok. godz. 17.30 - nastąpi zwyczajowo, jak co roku, przejście uczestników ulicami: 3-go maja, Armii Krajowej i Świętojańską pod Pomnik Ofiar Grudnia' 70 przy Urzędzie Miasta Gdyni, gdzie odbędzie się apel poległych, salwa honorowa, wystąpienia i składanie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia' 70 przy Urzędzie Miasta Gdyni.
Mariusz A. Roman
[Fot. Archiwum]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz