czwartek, 16 grudnia 2010

Gdyńskie obchody Grudnia `70

Trwają obchody 40. rocznicy tragicznych wydarzeń w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu. Masakra Gdyńska to jedno z najważniejszych i jednocześnie najtragiczniejszych wydarzeń w powojennej historii Polski. W ramach obchodów przygotowano m.in. inscenizację historyczną pt. "Grudzień '70. Za chleb i wolność, i nową Polskę" - realistyczną rekonstrukcję zdarzeń "czarnego czwartku" w Gdyni (sobota 18 grudnia 2010).

darmowy hosting obrazków
Od 15 do 22 grudnia 2010 r. w czterech punktach miasta oglądać można wystawę poświęconą wydarzeniom z grudnia 1970 r. Wielkoformatowe plansze ustawione są: przy kładce nad torami SKM w Gdyni Stoczni, na placu przy ul. Dworcowej, przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z ul. Świętojańską (przed bankiem PKO BP) i przy al. Marsz. Piłsudskiego w pobliżu Pomnika Ofiar Grudnia'70 - tworzą pełny obraz "czarnego czwartku".
Od 16 do 31 grudnia w Hali Sportowo-Widowiskowej "Gdynia" obejrzeć będzie można wystawę "Czarny Czwartek - fotoreportaż z planu filmowego" autorstwa trójmiejskich fotografików: Andrzeja J. Gojke oraz Roberta Jopa.
Tradycyjnie już, jednym z punktów programu są uroczystości przy obu gdyńskich Pomnikach Ofiar Grudnia '70 (piątek 17 grudnia 2010). W ramach obchodów przygotowano również inscenizację historyczną "Grudzień '70. Za chleb i wolność, i nową Polskę" - realistyczną rekonstrukcję zdarzeń "czarnego czwartku" (sobota 18 grudnia 2010).

darmowy hosting obrazków
Szczegółowy program:
piątek 17 grudnia
godz. 6:00 - 7:00 - Apel poległych oraz składanie kwiatów przy Pomniku Ofiar Grudnia` 70, Al. Solidarności w Gdyni Stoczni;
godz. 16:00 - 17:30 - Msza Św. w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46;
godz. 17:30 - 18:30 - Gdyńska Droga Krzyżowa, przemarsz ul. 3 Maja, ul. 10 Lutego, Świętojańską pod Pomnik Ofiar Grudnia 70 przy Urzędzie Miasta.
godz. 18:30 - 19:30 - Uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70 przy Urzędzie Miasta w Gdyni.
sobota 18 grudnia
godz. 13:30 - 14:30 - Inscenizacja historyczna "Grudzień '70. Za chleb i wolność, i nową Polskę", przystanek SKM Gdynia Stocznia, u zbiegu ulic: Polskiej, Janka Wiśniewskiego i alei Solidarności.
W bardzo realistycznej inscenizacji weźmie udział kilka grup rekonstrukcji historycznej i około 300 rekonstruktorów. Wykorzystane zostaną m.in.: 3 transportery opancerzone, czołg T 55, wyrzutnia, miotacz gazów zamontowany na samochodzie oraz środki pirotechniczne (petardy, świece dymne), broń ręczna, prawie 700 szt. amunicji i ponad 600 szt. sztucznych kamieni, przygotowanych przez uczniów "Prywatnego Zespołu Szkół Prymus" z Kościerzyny.

darmowy hosting obrazków
Dopełnieniem inscenizacji jest wystawa prezentowana od ubiegłego tygodnia na parterze Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54. Wystawa prezentuje fotografie i archiwalia związane z dramatycznymi wydarzeniami w grudniu 1970 r. Materiały ilustrują nie tylko przebieg strajku, ale również jego przyczyny i skutki. Zdjęcia przedstawiają m.in. masakrę robotników Stoczni Gdyńskiej oraz pochód z ciałem symbolicznego Janka Wiśniewskiego, który przeszedł do legendy "czarnego czwartku".
MAR/BP UMG
[Fot. Archiwum oraz BP UMG]
17 grudnia 1970 roku, Milicja Obywatelska oraz Ludowe Wojsko Polskie otworzyło w Gdyni ogień do własnego Narodu. Śmiercionośne kule trafiły w bezbronny tłum ludzi, którzy w odpowiedzi na apel ówczesnych władz zmierzali do swoich zakładów pracy. Była to zaaranżowana pułapka, w której śmierć poniosło przynajmniej 18 niewinnych osób (13 przy Gdyni Stoczni, 5 na ulicach miasta) a kilkuset odniosło rany. Najmłodszy z poległych miał 15 lat, najstarszy 34. Pogrzeby odbywały się nocą 19 grudnia, przy świetle reflektorów z wozów milicyjnych.
Ballada o Janku Wiśniewskim w wykonaniu Mieczysława Cholewy, patrz poniżej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz