piątek, 22 lipca 2011

Malbork znów oblegany

Oblężenie Malborka – jedna z najciekawszych historycznych imprez plenerowych – odbywa się już po raz dwunasty. Jak co roku program wielkiej inscenizacji historycznej „Oblężenie Malborka” (21-24 lipca 2011) pełen jest niesamowitych atrakcji dla całych rodzin. Spektakl w tym roku reżyseruje słynny Bogusław Wołoszański.
darmowy hosting obrazków

Jedna z największych w Europie inscenizacji historycznych, „Oblężenie Malborka”, cieszy się już międzynarodową sławą. Od dwunastu lat, w gorące letnie dni, na Pomorze zjeżdżają miłośnicy „podróży w czasie” z całego świata, ale zobaczyć ten wyjątkowy spektakl, przygotowywany z dbałością o najmniejsze szczegóły.

Jak zwykle w ramach imprezy organizowane jest szereg atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o całych rodzinach. Przez wszystkie dni na terenach przyległych do zamku odbywają się szranki i konkursy rycerskie, turnieje łucznicze i kusznicze, plebejskie gry i zabawy, pokazy teatralne, a także jarmark rzemiosł średniowiecznych. Wszystko to tworzy atmosferę podróży w czasie do średniowiecza, na którą zawsze można liczyć w Malborku w drugiej połowie lipca.
darmowy hosting obrazków

Kulminacyjnym punktem każdego dnia jest inscenizacja bitwy o malborski zamek, nawiązująca do wydarzeń z 1410 roku, gdy wojska polsko-litewskie króla Władysława Jagiełły bezskutecznie oblegały warownię po marszu spod Grunwaldu.

Na Wałach von Plauena, w świetle płonących pochodni i ognisk toczyć boje będzie ponad dwustu statystów uzbrojonych w prawdziwy oręż. Podczas odtwarzania historycznych wydarzeń wykorzystane zostaną żywe konie, repliki machin miotających pociski zbudowane na wzór średniowiecznych oryginałów, w tym ogromna ruchoma wieża oblężnicza.

W tym roku scenarzystą i reżyserem spektaklu opowiadającego wydarzenia sprzed 601 lat jest Bogusław Wołoszański, dziennikarz znany przede wszystkim z programów telewizyjnych pt. "Sensacje XX wieku".
darmowy hosting obrazków

Jedną z nowości jest projekcja filmów, które wprowadzą widzów w nocną rekonstrukcję wydarzeń z 1410 roku. Dodatkowo będzie można zwiedzić Park Machin Oblężniczych, (patrz tutaj) zbudowanych na podstawie historycznych podań, przy użyciu tylko i wyłącznie dawnych metod ciesielskich. Dzieci na pewno chętnie zwiedzą też wioskę LEGO, która powstanie na Przedzamczu.

Organizatorzy, czyli Muzeum Zamkowe w Malborku, postanowili zadbać również o edukacyjny walor wydarzenia. Z wygłaszanych przez specjalistów wykładów dowiemy się między innymi tego, jak wyglądała tradycja grunwaldzka w Polsce, czym zajmowali się polscy i krzyżaccy dyplomaci, jak średniowieczni mieszkańcy Malborka radzili sobie bez lodówek i jak oblegano miasto w 1945 r.

Więcej informacji, w tym szczegółowy program, patrz tutaj.(MAR)

[Fot. www.oblezenie.zamek.malbork.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz