piątek, 20 lutego 2009

Gdynia: Spotkanie poświęcone żołnierzom wyklętym

W najbliższą sobotę 21. 02. 2009 r. o godz. 12:00 Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na spotkanie z Piotrem Szubarczykiem (pracownik IPN w Gdańsku). Temat prelekcji: "mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” i inni bohaterowie II konspiracji niepodległościowej pierwszej powojennej dekady". Spotkanie odbędzie się w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 18 w Gdyni. Wstęp wolny.

Przyczynkiem do spotkania, jest 58 rocznica śmierci czterech wybitnych oficerów wileńskiej Armii Krajowej i powojennej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej: ppłk Antoniego Olechnowicza „Pohorockiego”, mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, por. Lucjana Minkiewicza „Wiktora” oraz por. Henryka Borowskiego „Trzmiela”. Wszystkich ich stracono 8 lutego 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie, po pokazowym procesie poprzedzonym okrutnym śledztwem przeprowadzonym przez komunistyczną bezpiekę. Spośród skazanych wilnian, największą sławę zyskał „Łupaszko”, dowódca V Wileńskiej Brygady AK (zwanej Brygadą Śmierci), a działającej w 1946 roku na terenie Pomorza Gdańskiego.
Podczas całej swojej działalności, oddziały V Wileńskiej Brygady AK wykonały ponad 230 akcji, z tego większość na terytorium Borów Tucholskich. Na terenie województwa gdańskiego w 1946 zlikwidowały 39 osób, w tym 18 funkcjonariuszy bezpieki. Pozostali to konfidenci UB, milicjanci oraz żołnierze, którzy polegli w walkach z poszczególnymi szwadronami. Akcje te, niemal sparaliżowały komunistyczną władzę na tych terenach, mimo jej blisko 100-krotnej przewagi liczebnej.

Więcej dowiesz się, wchodząc na stronę Klubu „Gazety Polskiej” w Gdyni (wejdź w zakładkę: najbliższe spotkania), patrz: tutaj.

You Tube: Major Łupaszko i jego żołnierze


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz