środa, 16 września 2009

"Miasto z morza" zainaugurowało festiwal

Premierowym pokazem filmu „Miasto z morza” w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego rozpoczął się w poniedziałek wieczorem 34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ta filmowa opowieść z czasów powstawania portu gdyńskiego, w dużej części realizowana w Gdyni, wejdzie do kin już w październiku br.

darmowy hosting obrazków
Fabuła filmu, obejmująca okres od wiosny 1923 roku do uzyskania przez Gdynię praw miejskich w 1926 roku, oparta jest na motywach pierwszego tomu powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat pt. "Tak trzymać!". Reżyserii podjął się Andrzej Kotkowski, będący również autorem scenariusza, którego zamysłem jest stworzenie filmu poświęconego początkowemu okresowi budowy portu w Gdyni - inwestycji bardzo ważnej dla Polski w okresie międzywojennym.
Historia rodzącego się miasta jest także opowieścią o ludziach, ich życiu, przyjaźni i miłości. Główny bohater, Krzysztof Grabień, w którego rolę wcieli się Jakub Strzelecki, przyjeżdża ze wsi pod Przeworskiem, aby - razem ze swoim przyjacielem Wołodią Jazowieckim (Paweł Domagała) - uczestniczyć w budowie gdyńskiego portu. Na miejscu poznaje Kaszubkę, Łuckę Konkę (Julia Pietrucha). Młodzi zakochują się w sobie, a na swojej drodze spotykają Panią Helenę (Małgorzata Foremniak), wdowę po polskim oficerze, która po przyjeździe z Warszawy próbuje prowadzić nad morzem restaurację i rozpocząć swoje życie na nowo.

darmowy hosting obrazków
Na ekranie pojawiają się również m.in. Marian Dziędziel, Olgierd Łukaszewicz, Piotr Polk. Oprócz filmu fabularnego planowana jest również jego telewizyjna wersja serialowa.

Współproducentem "Miasta z morza" jest Telewizja Polska S.A., a wsparcia finansowego udzielił temu przedsięwzięciu Polski Instytut Sztuki Filmowej. Produkcję wsparło Miasto Gdynia, dla którego film jest wspaniałą promocją oraz Miasto Gdańsk, w którym realizowana była część scen. Przedsięwzięciu od momentu zapoznania się ze scenariuszem w 2005 roku patronował również poseł Jarosław Sellin (wiceminister kultury w latach 2005-2007).
Krótki zwiastun filmu, patrz poniżej:


Kolejnym ważnym dla Gdyni filmem będzie prezentowany również na festiwalu "Pułkownik Dąbek. Obrona Gdyni 1939", wyprodukowany przez TVP Gdańsk. Specjalny premierowy pokaz tego filmu odbędzie się w sobotę 19 września, o godz. 15.00, w sali nr 1 gdyńskiego Multikina. W pokazie wezmą udział odtwórcy głównych ról i goście specjalni. Wstęp będzie bezpłatny.

MAR
[Fot. Archiwum]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz