piątek, 25 września 2009

SKOK w Ostrej Bramie

W dniach 18 – 22 września br. z inicjatywy Ruchu SKOK oraz portalu Memento.org.pl odbyła się wyprawa środowisk związanych ze Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo – Kredytowymi do Wilna. Jej kulminacyjnym momentem była niedzielna msza święta odprawiona dla uczestników wyjazdu w Ostrej Bramie.
Podczas dwudniowego pobytu w Wilnie, 50 uczestników wyprawy przybyłych z Krakowa, Katowic, Gliwic, Warszawy oraz Trójmiasta miało okazję do zwiedzenia miasta oraz wymiany doświadczeń także z przedstawicielami wileńskiej Unii Kredytowej powstałej przed kilku laty z inicjatywy SKOK Stefczyka.

darmowy hosting obrazków
Atmosfera wyprawy była na wskroś patriotyczna i podniosła, udzielała się ona m.in. podczas wspólnych śpiewów pieśni legionowych. Przybyli zwiedzali także z przejęciem miejsca tak szczególnie związane z naszą historią i kulturą, jak wileńskie cmentarze: Rossa oraz wojskowy na Antokolu, gdzie leżą żołnierze polscy polegli w latach 1918 – 1921. Szczególnie wymownym akcentem była modlitwa pod pomnikami poległych, w tym pod pomnikiem: „Wilno Swoim Wybawcom – X 1920”, który upamiętnia żołnierzy gen. Żeligowskiego. Pomnik ten, cudem ocalał w tzw. nowej części cmentarza na Rossie, gdyż nowi gospodarze tej ziemi w ramach planowanych prac drogowych, chcieli go po prostu wyburzyć wraz z kwaterami poległych.

darmowy hosting obrazków
Oczywiście nie zabrakło czasu na zwiedzanie przepięknych wileńskich kościołów oraz pamiątek związanych z naszymi największymi wieszczami narodowymi: Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim. Zebrani modlili się także w kaplicy Miłosierdzia Bożego przed pierwowzorem obrazu Jezu Ufam Tobie, namalowanym w Wilnie według wskazówek św. Faustyny Kowalskiej.
Udział w niedzielnej mszy oraz modlitwa w bezpośredniej bliskości cudownego obrazu, wewnątrz samej kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia były kulminacyjnym momentem wyprawy. Podczas tej mszy odprawionej w Ostrej Bramie przez ks. Piotra Błażejczyka (także uczestnika), poświęcony został ryngraf Matki Bożej, który za działania „w obronie SKOK” otrzymał Ludwik Roman Sikora. Następnie, zebrani udali się do przepięknie położonych Trok, zwiedzając m.in. zamek Ks. Witolda znajdujący się na środku jeziora oraz degustując karaimskie pierożki zwane „kibinami”. A, w drodze powrotnej znaleziono nawet chwilę, na pobieżne zwiedzenie Kowna.
W poniedziałek rano, delegacja SKOK złożyła również wizytę w Niemenczynie, gdzie spotkała się z dyrektorem tamtejszego polskiego gimnazjum oraz dyrektorem szkoły – przedszkola w Rudowsie, przekazując cenne książki o tematyce historycznej oraz materiały szkoleniowe. Wizyta ta, związana była m.in. z planowanym otwarciem Unii Kredytowej w Niemenczynie.
Wśród przybyłych do Wilna pracowników i działaczy SKOK, byli także: poseł Andrzej Jaworski (PiS), członkowie NSZZ Solidarność, Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Klubów „Gazety Polskiej” oraz „Strzelca”. A głównym pomysłodawcą i organizatorem wileńskiej wyprawy był Ludwik Roman Sikora, Prezes Zarządu Zachodniej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej.
Już wkrótce na portalu społecznościowym: http://www.memento.org.pl/ opublikowane zostaną najciekawsze wspomnienia oraz zdjęcia uczestników z tej wyprawy do Wilna.
Więcej zdjęć, patrz tutaj.
Krótka filmowa retrospekcja Janusza Laskowskiego pt. „Kresowy Płomień”, wspaniale oddająca także atmosferę wyprawy SKOK do Wilna, patrz poniżej:


Mariusz A. Roman
[Fot. Memento.org.pl]

3 komentarze:

 1. To cieszy nas Polaków, że instytucje handlowe swój czas poświęcaja na zwiedzanie zabytków, kontakty z Polonią Litewską, które przybliżają jednych i drugich w tych cięzkich czasach na Litwie, gdzie Polaków odsądza się od czci i wiary.

  Ukłony Michał

  OdpowiedzUsuń
 2. Mariusz, Piotrek, Romek - świetna impreza była !!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń