wtorek, 10 listopada 2009

Święto Niepodległości w Marynarce Wojennej

Jak co roku w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Marynarze wystawią posterunki honorowe, złożą kwiaty w miejscach pamięci, wezmą udział w nabożeństwach w intencji Ojczyzny oraz uczestniczyć będą w Gdyńskiej Paradzie Niepodległości. W niedzielę poprzedzającą 91 rocznicę odzyskania niepodleglości Dowódca Marynarki Wojennej, wiceadmirał Andrzej Karweta został uhonorowany Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

darmowy hosting obrazków
Uroczyste obchody Święta niepodległości poprzedzi podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej.
Program uroczystości w honorowej asyście Marynarki Wojennej z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Godz. 08:00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej.
Gdynia- Oksywie
- 09:00 – msza św. dziękczynna w intencji Ojczyzny w kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu;
- 10:30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem głównym oraz na tablicach pamiątkowych twórców Marynarki Wojennej na cmentarzu MW w Gdyni-Oksywiu.
Gdynia Centrum
- 10:00 – msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Najświętszej Marii Panny (ul. Świętojańska);
- 12:00 – Gdyńska Parada Niepodległości (Plac Konstytucji, ul. 10 lutego, skwer Kościuszki);
- 12:30 – uroczystości przy Płycie Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki.
Kosakowo
- 15:00 – ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Klebby, uczestnika walk o polskość Kosakowa (ul. Żeromskiego, przed UG Kosakowo).
Sopot
- 18:00 – msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym w Sopocie;
- 19:30 – ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu (ul. T. Kościuszki, przy UM Sopot).
Kamień Pomorski
- 10:00 – uroczysta msza święta za Ojczyznę w Katedrze w Kamieniu Pomorskim z udziałem pocztu sztandarowego, kompanii honorowej 8. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej;
- 11:00 – uroczystości na Cmentarzu Wojskowym.
Dziwnów
- 11.00 – uroczysta msza św. za Ojczyznę w kościele w Dziwnowie z udziałem pocztów: kompanii honorowej 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego MW i 30. Kompanii Chemicznej MW;
- 12.00 – uroczystości pod pomnikiem Chwały w Dziwnowie.
Świnoujście
- 16:00 – msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Chrystusa Króla w honorowej asyście orkiestry 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz kompanii Komendy Portu Wojennego;
- 17:00 – uroczystości pod pomnik Bohaterów Walki o Niepodległość – złożenie kwiatów i wystawienie posterunków honorowych.
W ramach uroczystych obchodów Dowódca Marynarki Wojennej, wiceadmirał Andrzej Karweta został uhonorowany Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Wręczenia medalu dokonano w niedzielę, 8 listopada w Kosakowie, podczas odsłonięcia obelisku upamiętniającego Polaków zamordowanych w 1939 roku w Lasach Piaśnickich.

darmowy hosting obrazków
Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP zostali wyróżnieni również wiceadmirał Waldemar Głuszko – szef sztabu - zastępca dowódcy Marynarki Wojennej oraz komandor Ryszard Sawicki – szef Oddziału Społeczno -Wychowawczego Marynarki Wojennej. Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków RP przyznawany jest za zasługi na rzecz Związku oraz utrwalanie pamięci, chwały i tradycji orężnych Wojska Polskiego.
Obelisk, który odsłonięto w minioną niedzielę w Kosakowie upamiętnia zamordowanych przez hitlerowców w Lasach Piaśnickich i obozach koncentracyjnych, tamtejszych księży, nauczycieli i mieszkańców. Uroczystości odsłonięcia obelisku rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Uroczystości odbyły się w asyście honorowej Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
[Fot. Marynarka Wojenna RP]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz