poniedziałek, 19 lipca 2010

Pielgrzymka z Suwałk do Wilna

Ponad tysiąc pielgrzymów wyruszyło 15 lipca br. na swój pątniczy szlak w salezjańskiej XX Międzynarodowej Pielgrzymce Pieszej z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie. Tegoroczne pielgrzymowanie przebiega pod hasłem „Bądźmy świadkami Miłości”. Grupę żółtą, składającą się głównie z młodzieży, jak co roku poprowadzi Ojciec Jarosław Wąsowicz SDB, dawny działacz Federacji Młodzieży Walczącej.
Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Wilna jest organizowana przez salezjanów już po raz dwudziesty. Do hasła tegorocznej pielgrzymki odniósł się, w homilii podczas mszy świętej na rozpoczęcie wędrówki do Wilna, Pasterz Diecezji Ełckiej bp Jerzy Mazur. Przedstawił On zebranym w kościele Matki Bożej Miłosierdzia postaci współczesnych świętych, którzy stając się Świadkami Miłości, stanowią wzór dla człowieka pielgrzymującego w dzisiejszym świecie. Po mszy świętej Biskup Ełcki pobłogosławił pątnikom krzyżem pielgrzymim i wyruszył wraz z nimi na pierwszy etap wędrówki.

darmowy hosting obrazków
Pielgrzymi pokonają przez dziesięć dni 270 km, by 24 lipca stanąć u stóp „Tej, co w Ostrej świeci Bramie”. Tegoroczna pielgrzymka, która jak co roku wyruszyła z Suwałk 15 lipca, przemierza swój szlak, nieco zmienioną trasą przez Krasnopol, Berżniki, Leipalingis, Merkiniai, Orany, Ejszyszki, Soleczniki, Turgiele, Nową Wilejkę do Ostrej Bramy w Wilnie. Zaczynając od Oran, szlak wiedzie przez tereny zamieszkałe w większości przez Polaków. Pielgrzymi ochoczo nadrabiają te 70 km (gdyby iść prostą drogą do Wilna pielgrzymka liczyłaby 200 km), aby ich odwiedzić.

darmowy hosting obrazków
Niezwykle wzruszające, są te spotkania z mieszkańcami Wileńszczyzny. Niczym przed najświętszym sakramentem, rozkładają na drodze pielgrzymów kwiaty, witając po staropolsku: chlebem i solą. Starsi wystawiają w oknach, przechowywane niczym relikwie, popiersia i portrety Marszałka Józefa Piłsudskiego, ze łzami w oczach witając rodaków z Korony. W rękach dzieci pojawiają się skrywane przez lata znaki narodowe. W jedno łączy się umiłowanie Boga i Ojczyzny.
Na pielgrzymi szlak do Wilna wyruszyło przeszło 1000 pielgrzymów, podzielonych na 7 grup, z których wyróżniała się oczywiście grupa żółta - prowadzona przez Ojca Jarosława Wąsowicza SDB, dawnego działacza FMW. Grupę żółtą, składającą się głównie z młodzieży, wyprzedza niesiony przez pielgrzymów transparent Federacji: "Maryja Nadzieją Niepodległości". To pielgrzymi z tej grupy niosą także najwięcej flag biało-czerwonych.

darmowy hosting obrazków
Jak co roku niezwykły, podnoszący na duchu miejscowych i przyjezdnych Polaków, widok barw narodowych z nadrukiem: Jan Paweł II oraz transparentu FMW, zmusza do refleksji... Młodzież z grupy żółtej prezentowała się jak husaria - komentowali wileńscy Polacy, witający pielgrzymów na trasie w poprzednich latach. Każdy szczegół oprawy wejścia do Wilna opracowuje Ks. Jarek – dla przyjaciół z Federacji, po prostu „Wąsu”. Najbardziej wymowny obrazek tego wejścia, to moment hołdu dla Ostrobramskiej Pani, oddawany przez grupę żółtą m.in. transparentem FMW, bezpośrednio przed Jej cudownym Matczynym wizerunkiem. Najpierw pojawiają się race, a potem młodzież pada krzyżem na kilka chwil.

darmowy hosting obrazków
Miałem okazję uczestniczyć osobiście w wejściu do Wilna grupy żółtej przez ostatnie dwa lata i zapewne będę w Wilnie w najbliższą sobotę. Naprawdę warto było dożyć tych dni, aby doczekać chwili: w której nasz transparent, z którym obchodziliśmy rocznice grudniowe w latach 80-tych, który dodawał nam wtedy wiary i sił, a który wywiesiliśmy m.in. na budynku KW PZPR w Gdańsku, po jego zajęciu w 1990 - znalazł się w Ostrej Bramie. Trzymany dumnie przez młodych pielgrzymów, którym podczas marszu „Wąsu” tłumaczył, czym była i o jakie wartości walczyła Federacja Młodzieży Walczącej.
Patrz również, krótkie filmy kręcone podczas ostatniej pielgrzymki:
Wejście do Kijuć, pierwszego na trasie pielgrzymki, tak bardzo polskiego sioła na Wileńszczyźnie - 20 lipca 2009, patrz poniżej:

Wejście pielgrzymki (grupa żółta) do Koleśnik na Wileńszczyźnie.

Msza święta w Koleśnikach, oprawa grupa żółta, 20 lipca 2009.

Msza święta w Koleśnikach na Wileńszczyźnie, oprawa grupa żółta, Mszę kończyło wykonanie pieśni Konfederatów Barskich - "Nigdy z Królami, nie będziem w aliansach...".

Wejście do Butrymaniec na Wileńszczyźnie, patrz tutaj.żej:

Grupa żółta wraz z księżmi salezjanami wyszła również z inicjatywą fundowania figurek Matki Bożej i wspierania budowy jej kapliczek na Wileńszczyźnie. Dwa lata temu w ten sposób wzniesiono kapliczkę w Kijuciach, a w 2009 roku przekazano figurkę Matki Bożej wraz z darem finansowym wspierającym budowę kapliczki, dla wiernych z Mościszek w parafii Ławaryszki pod Wilnem.

Wejście do Turgiel na Wileńszczyźnie. Msza święta kończy etap. 22 lipca 2009.

W drodze, ostatni etap z Niemieży do Wilna. 24 lipca 2009.


W drodze, ostatni etap z Niemieży do Wilna. 24 lipca 2009.


Wejście do Wilna - 24 lipca 2009.

Wejście do Wilna - 24 lipca 2009.

Wejście do Wilna - 24 lipca 2009.

W Ostrej Bramie, patrz poniżej:


Mariusz A. Roman
[Fot. www.suwalki-wilno.salezjanie.pl oraz M. Roman]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz