piątek, 13 sierpnia 2010

Gdyńskie urodziny „Solidarności”

W 30. rocznicę porozumień sierpniowych Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz NSZZ "Solidarność" zapraszają do wspólnego świętowania tej radosnej i ważnej dla nas wszystkich rocznicy. Uroczystości, imprezy i inne wydarzenia związane z urodzinami Solidarności odbędą się w niedzielę 15 sierpnia 2010 r. pod wspólnym szyldem "Solidarnej Gdyni".

darmowy hosting obrazków
Gdynia odegrała bardzo ważną, choć niedocenianą, rolę w wydarzeniach z 1980 r. i tworzeniu "Solidarności". To właśnie w tym mieście strajk został utrzymany pomimo jego zakończenia w Gdańsku. Nie wszyscy wiedzą, że 15 z 21 postulatów przyjętych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS) zostało ułożonych w Gdyni. Nie należy zapominać także o gdyńskim księdzu Hilarym Jastaku, który jako pierwszy kapłan jednoznacznie stanął po stronie robotników i udzielił strajkującym błogosławieństwa.
Dzięki Wolnej Drukarni Stoczni Gdynia powstałej w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni ukazało się ok. 2 mln druków, m.in. ulotka o powołaniu MKS. Druki kolportowane były do Gdańska i dalej do całej Polski. Od 20 sierpnia do końca strajku działała gdyńska poczta strajkowa. Posłańcy roznosili "listy polecone" po domach. W sumie Poczta Strajkową, a potem Poczta Polską wysłano ok. 800 listów i ok. 200 tys. opieczętowanych kopert i kartek.
Program "Solidarnej Gdyni"
O godzinie 10.00 przy Urzędzie Miasta Gdyni wystartuje XVI Energa Maraton Solidarności. W tym samym czasie w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbędzie się uroczysta msza św.

darmowy hosting obrazków
Od godziny 15.00 obchody będą się odbywały przy alei Jana Pawła II. Najmłodsi będą tam mogli wziąć udział w programie edukacyjnym, na którego potrzeby sprowadzone zostaną eksponaty sprzed trzech dekad. Dzieci pomalują m.in. styropianowe domki, w których podczas sierpniowego strajku przebywali protestujący, a także wykonają charakterystyczne dla strajkujących czapeczki. Również o godz. 15.00 zostanie odsłonięta replika bramy Stoczni im. Komuny Paryskiej oraz otwarta wystawa zdjęć "Solidarna Gdynia 1980". Wystąpi Górnicza Orkiestra Dęta Piekary - Julian.
O godz. 16.00 rozpocznie się promocja książki "Solidarna Gdynia. Sierpień 1980" autorstwa Danuty Sadowskiej i Edwarda Szmita. To bogato ilustrowany zdjęciami i dokumentami zapis tego, co działo się dzień po dniu w czasie strajku sierpniowego 1980 r. w Gdyni. Jest to także opowieść o solidarnym mieście, o Wolnej Drukarni Stoczni Gdynia, Poczcie Strajkowej, a także o niezłomnym kapelanie "Solidarności" księdzu Hilarym Jastaku.
Książkę, która ukazała się nakładem Oficyny Verbi Causa Małgorzata Sokołowska, będzie można nabyć po promocyjnej cenie - 20 zł.
Cały czas rozbrzmiewać będzie muzyka. Od godz. 16.30 na Scenie Bardów zagrają muzycy związani z Solidarnością: Tolek Filipkowski, Jerzy Stachura, Marek Gałązka, Janusz Pierzak, Tadeusz Piwko, Marcin Skrzypczak, Leszek Robakowski, Stefan Iżyłowski. Usłyszeć będzie można piosenki z repertuaru Bułata Okudżawy, Jacka Kaczmarskiego, Edwarda Stachury i innych.
Wieczorem, o godz. 20.00 wystąpią dwa zespoły nierozerwalnie kojarzone z latami 80. - Kryzys promujący wydaną niedawno płytę "Kryzys komunizmu", oraz Mr Zoob, którego muzyka dowodzi, że nie wszystko w tamtych trudnych latach musiało być smutne i szare.
XVI Energa Maraton „Solidarności"
Celem maratonu jest uczczenie ofiar wydarzeń grudniowych z 1970 roku. Bieg rozpocznie się w Gdyni - start honorowy spod Pomnika Ofiar Grudnia'70 (ok. godz. 9.45), a właściwy o godz.10.00 spod Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) - a skończy w Gdańsku. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Maratonu Solidarności w Gdańsku, patrz tutaj.

darmowy hosting obrazków
Przypomnijmy, że w latach 1981 – 1994 przeprowadzono 8 biegów półmaratońskich na trasie między pomnikami pamięci Gdańska i Gdyni. Natomiast od 1995 roku rozgrywane są maratony. Najpierw biegano z Gdańska przez Westerplatte do Gdyni, a od 2008 roku jest nowa trasa z Gdyni poprzez Sopot i Westerplatte do Gdańska. Na tej ostatniej do pobicia są granice 2:20 dla mężczyzn oraz 2:40 dla kobiet.
Zgłosiło się już ponad 500 zawodników i zawodniczek z Polski, Białorusi, Niemiec, Belgii, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady czy Egiptu. Zwycięzca maratonu otrzyma 10 tys. zł, a najlepsza zawodniczka - 5 tys.
[Fot. Archiwum]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz