czwartek, 19 sierpnia 2010

Wystawa „Księża Męczennicy”

"Księża Męczennicy" - to tytuł wystawa fotograficznej poświęconej siedmiu księżom, którzy przeciwstawiali się totalitarnemu systemowi i zapłacili za to największą cenę. Ekspozycję otwarto 16 sierpnia w Gdańsku z okazji obchodów XXX - lecia NSZZ "Solidarność".

darmowy hosting obrazków
Wystawę w kościele pw. św. Brygidy przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Składa się ona z czterech ekspozycji prezentowanych wcześniej osobno w różnych częściach kraju.
Na ponad 80 panelach zaprezentowano sylwetki siedmiu księży, którzy przypłacili życiem swoją niezłomną postawę wobec władz komunistycznych. Wszyscy ci, którzy odwiedzą wnętrza kościoła św. Brygidy w Gdańsku mogą zapoznać się z życiorysami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Romana Kotlarza, ks. Stanisława Suchowolca, ks. Sylwestra Zycha, ks. Stefana Niedzielaka, ks. Władysława Gurgacza oraz bł. ks. Władysława Findysza (wystawa o ostatnim z księży będzie prezentowana dopiero od 26 sierpnia).

darmowy hosting obrazków
Jak powiedział rzecznik prasowy gdańskiego oddziału IPN Jan Daniluk, ideą ekspozycji było pokazanie w jednym, szczególnym miejscu, jakim jest kościół św. Brygidy w Gdańsku, postaci księży, którzy w powojennej historii Polski swoją postawą i działaniem przeciw komunistycznej władzy pokazali, że warto walczyć, że kościół jest aktywny i nie dał się złamać, a jednocześnie zapłacili za tę swoją działalność życiem.
Otwierając wystawę naczelnik archiwum gdańskiego IPN Marzena Kruk podkreśliła, że Kościół od samego początku był głównym wrogiem i to w kościele upatrywano główne zagrożenie dla władz komunistycznych. - To kościół katolicki był dla społeczeństwa jedynym oparciem i możliwym schronieniem przed ideologią ateizmu i materializmu, to kościół pozostawał bastionem wolności i oparcia dla wszystkich, którzy o wolność kraju walczyli - mówiła.
Przypomniała, że już w pierwszych latach powojennych w strukturach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego tworzono wyspecjalizowane jednostki do zwalczania kościoła. Od momentu wstąpienia do seminarium duchownego przyszli księża stawali się obiektem rozpracowywania i inwigilacji.
W kościele św. Brygidy od 27 sierpnia prezentowana będzie także wystawa poświęcona historii parafii św. Brygidy i jej długoletniemu proboszczowi, zmarłemu niedawno ks. Henrykowi Jankowskiemu.
Wystawę "Księża Męczennicy" można oglądać do 12 września.
Galeria z otwarcia wystawy, patrz tutaj.
MAR/IPN/Onet.pl
[Fot. adalbertus.gda.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz