niedziela, 17 października 2010

Ks. Stanisław Kazimierczyk nowym świętym

Papież Benedykt XVI ogłosił dzisiaj w Rzymie świętymi aż sześcioro błogosławionych. Wśród nich jest także Polak – ksiądz Stanisław Kazimierczyk. Zakonnik żyjący ponad 500 lat temu Krakowie był propagatorem kultu eucharystycznego i całe życie poświęcił ubogim.
darmowy hosting obrazków

- Błogosławiony Stanisław Kazimierczyk niesie przede wszystkim przesłanie charytatywne - podkreślał abp Kazimierz Nycz, który wziął udział w uroczystościach kanonizacyjnych. - To był człowiek znany na krakowskim Kazimierzu ze swoich kazań, ale też przede wszystkim jako wielki jałmużnik i charytatywny człowiek - powiedział metropolita warszawski. Arcybiskup przypomniał również, że Kazimierczyk nie uciekł swego czasu przed zarazą z Krakowa, pozostał w mieście, by pomagać potrzebującym, chorym i umierającym. - To pozostało tak mocno w krakowskim ludzie, że kiedy umarł natychmiast rozpoczęły się pielgrzymki i kult, tak że papież mógł dokonać beatyfikacji na zasadzie ciągłości kultu - tłumaczył abp Nycz.

Hierarcha przypomniał, że za wstawiennictwem Stanisława Kazimierczyka zdarzył się też cud - został uzdrowiony w 1617 roku hrabia Piotr Komorowski. Właściciel Suchej Beskidzkiej stracił wzrok, po czym go odzyskał po odwiedzeniu grobu beatyfikowanego i modlitwie przy nim. - I ten cud uzdrowienia został uznany w procesie kanonizacyjnym i dlatego mamy kanonizację - powiedział abp Nycz.

Stanisław Kazimierczyk był duszpasterzem i spowiednikiem, zasłynął jako znakomity kaznodzieja, opiekun ubogich, troszczący się o chorych i cierpiących. Kiedy na Kraków przyszła zaraza, zakonnik pozostał w mieście, by pomagać chorym i potrzebującym. Zmarł w 1489 roku, w powszechnej opinii uchodząc za świętego. Jego grób w prezbiterium kościoła Bożego Ciała w Krakowie był odwiedzany przez ludzi, którzy za jego pośrednictwem otrzymywali nadzwyczajne łaski. Po latach wierni nadali mu zaszczytny tytuł Apostoła Eucharystii.

Kult Stanisława Kazimierczyka trwa nieprzerwanie już od ponad 500 lat. 18 kwietnia 1993 roku papież Jan Paweł II w Watykanie beatyfikował Stanisława Kazimierczyka. Od tej pory przysługiwał mu tytuł błogosławionego.

Więcej o świętym Stanisławie Kazimierczyku, patrz tutaj.

Na zdjęciu: mauzoleum błogosławionego Stanisława Kazimierczyka, XV-wiecznego kanonika laterańskiego, w kościele Bożego Ciała w Krakowie

MAR/IAR

[Fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz