sobota, 6 czerwca 2009

Czy okrągły stół był potrzebny?

Kornel Morawiecki oraz Romuald Szeremietiew zapraszają na sobotnią konferencję Formacji Niepodległościowej pt. Czy okrągły stół był potrzebny? Konferencję zorganizowano przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenia Solidarności Walczącej i Archiwum Akt Nowych.

darmowy hosting obrazków
„Dokonano fałszerstwa historycznego, które miało swój początek i trwa nadal. Została z premedytacja wymazana ze świadomości narodu bardzo aktywna i liczebna formacja niepodległościowa. Manipulacji tej ulegli również badacze najnowszej historii Polski nie podejmując tego tematu w swoich opisach. Do formacji tej przynależne były partie i organizacje ogólnopolskie o dużej liczebności członków i grupy mniejsze o regionalnym zasięgu. Różnicowały je zasady ideowe, ale jednoczył wspólny dalekosiężny cel wybicia się na niepodległość. Organizacje te miały jednoznaczną ocenę okupacji komunistycznej i awersje do współdziałania z władzami PRL-u – pisze w swoim wprowadzeniu Waldemar Pernach, który będzie moderatorem sobotniej konferencji.
Program konferencji:
11.00 – 12.30 część historyczna, podczas której przewidziano wystąpienia:
1. Tadeusz Stański - Pierwsze próby, admiratorzy, uczestnicy;
2. dr Kornel Morawiecki - Solidarność Walcząca wobec Okrągłego Stołu;
3. dr Romuald Szeremietiew - PPN – stanowisko wobec Okrągłego Stołu;
4. Jacek Smalcerz - Niezależny Ruch Ludowy wobec Okrągłego Stołu;
5. Krzysztof Wyszkowski - Spod stołu – refleksje po latach;
6. dr Andrzej Anusz - NZS w latach 1988/1989.
12.30 – 13.15 przerwa
13.15 – 14.15 cześć problemowa, podczas której wystąpią:
1. dr Jan Żaryn - rola Kościoła w przemianach 1989r;
2. dr Jerzy Targalski - Samolikwidacja komunizmu;
3. dr Barbara Fedyszak-Radziejowska - Zespół, czyli socjologowie w roli łącznika pomiędzy dołami a górą podziemnej Solidarności;
4. Jan Annusewicz - Emigracja, Wolna Europa, Kultura wobec okrągłego stołu.
14.15 – 16.00 wystąpienia z sali i dyskusja uczestników
Prowadzenie konferencji - Waldemar Pernach.
Ustalono czas wystąpień na 10 – 15 min. Jak zapowiadają organizatorzy, wystąpienia będą nagrywane i wydane w formie książkowej. Konferencja jest przygotowana przez Formację Niepodległościową w skład której wchodzą organizacje w podziemiu skupione w Porozumieniu Partii i Organizacji Niepodległościowych oraz organizacje nurtu niepodległościowego:
„AN” - Akcja na Rzecz Niepodległości,
Chrześcijańska Demokracja -- Stronnictwo Pracy,
Grupa Polityczna SAMOSTANOWIENIE,
Konfederacja Polski Niepodległej,
„Niepodległość” - Organizacja Liberalnych Demokratów,
Niezależne Zrzeszenia Studentów Polskich,
Ogólnopolski Komitet oporu Rolników,
Polska Partia Niepodległościowa,
Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela,
Ruch Polityczny WYZWOLENIE,
Ruch Wolnych Demokratów,
„Solidarność Walcząca”,
Unia Demokratów „BAZA”,
Kluby Służby Niepodległości – śp. Wojciecha Ziembińskiego,
„Działalność formacji niepodległościowej nasiliła się po stanie wojennym, w latach osiemdziesiątych i pozostawiła po sobie znaczącą i bogatą spuściznę, wartą zbadania i upowszechnienia. Kolportowano liczne tytuły gazetek i czasopism. Istniały wydawnictwa drukujące współczesnych klasyków konserwatyzmu i liberalizmu. Drukowano książki współczesnych, polskich pisarzy emigracyjnych. Poszczególne organizacje lub tworzone porozumienia prasowe i wydawnicze posiadały własną bazę poligraficzną i kolportaż, co nie znaczy, że nie drukowały pism „Solidarności” lub odrzucały współpracę ze Związkiem.

darmowy hosting obrazków
Organizowano wspólne demonstracje, ulotkowania, pomoc prześladowanym i więzionym. Znamienne i godne upowszechnienia jest, że współpraca organizacji niepodległościowych doprowadziła do zorganizowania w Austrii pod koniec lat osiemdziesiątych konferencji z przedstawicielami Rządu Polskiego na uchodźstwie. Wystosowano listy do głów państw wspierających walkę z komunizmem. Opracowano wiele dokumentów m.in. przesłanie do Polaków i innych narodów bloku sowieckiego, pobudzające do walki o niepodległość, która jest podstawowym gwarantem demokracji i suwerenności państwa.
Nic więc dziwnego, że działalność i postawa ideowa formacji niepodległościowej budziła niechęć grupy, która ograniczała się tylko do reformy socjalizmu i za polską rację stanu przyjmowała pozostanie w sowieckiej strefie wpływów” – czytamy dalej we wprowadzeniu Waldemara Pernacha.
Konferencja rozpocznie się w sobotę 6 czerwca br. o godz. 11.00 w sali Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Marszałkowskiej 17 w Warszawie. Wstęp wolny. Organizatorzy dziękują za współfinansowanie Narodowemu Centrum Kultury.
Mariusz A. Roman
(Na załączonych zdjęciach: Winieta pisma młodzieży PPN z Gdańska; Sala plenarna podczas obrad „Okrągłego Stołu Fot. PAP/Zbigniew Matuszewski)

2 komentarze:

 1. Polecam gorąco nr 22 "Naszej Polski" z dn. 2go czerwca. Kilka znakomitych artykulow i wywiadow na rzeczone tematy; m.in. swietna rozmowa z J. Olszewskim, z ktorej dowiedzialem sie kilka b. ciekawych rzeczy.

  R. Pieńkowski

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto podkreslić, szczegolnie przy okazji rocznicy wyborow kontraktowych, ze 4go czerwca 1989 r. Polacy podczas wyborow zachowali sie wspaniale i zrobili wszystko, co tylko mozna bylo, przeciwko komunie.
  Walesa nie ustrzegl sie publicznego wyznania, ze chyba popelnil blad nie popierajac listy krajowej [sic!] [czy tez popierajac ja za pozno- juz dokladnie nie pamietam].
  Niestety, ten ogromny kredyt zaufania zostal zmarnowany, by nie rzec zdradzony, przez "naszych" politykow, co bylo wlasnie najwiekszym triumfem Kiszczaka w jego calej karierze. Dlatego to jego swieto.
  Pozdrawiam
  R. Pieńkowski

  OdpowiedzUsuń