wtorek, 16 czerwca 2009

Nie żyje Maciej Frankiewicz, legenda Solidarności Walczącej

W wieku 51 lat zmarł dzisiaj Maciej Frankiewicz - działacz polityczny, samorządowy i sportowy, od 2002 roku wiceprezydent Poznania. Frankiewicz w okresie PRL był aktywnym działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Solidarności Walczącej, organizatorem podziemia antykomunistycznego w Wielkopolsce.

darmowy hosting obrazków

Studiował na Politechnice Poznańskiej, gdzie był inicjatorem powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W stanie wojennym - członek "Solidarności Walczącej", i jej lider w Poznaniu. W 1982 roku w ramach Solidarności z internowanymi sam oddał się w ręce "władzy ludowej". W podziemiu, niezastąpiony organizator i drukarz. Przyjaciele i znajomi mówili często o Maćku "Długi", gdyż był bardzo pokaźnego wzrostu.

Kilkakrotnie zatrzymywany - dwukrotnie brawurowo uciekał z komisariatów milicji obywatelskiej. Jak wspominają jego współpracownicy, do historii przeszły jego spektakularne ucieczki z aresztu i bezprecedensowe pościgi, jakie urządzały za nim organa bezpieczeństwa państwowego. Do historii przeszła na przykład jego ucieczka fiatem 126p po schodach, wyskok z okna aresztu śledczego i udział w demonstracji w Zakładach Cegielskiego, zakończony ciężkim pobiciem.

darmowy hosting obrazków

Po 1989 roku działacz prawicowy, jeden z liderów Partii Wolności oraz Ruchu Odbudowy Polski, później bezpartyjny - popierany na stanowisku wiceprezydenta Poznania m.in. przez PO. Na początku roku 2000 zorganizował pobyt i spotkania delegacji Białoruskiego Frontu Narodowego "Odrodzenie" na czele z Zjanonem Paźniakiem, Walerym Bujwałem i Sjarhiejem Papkouem z przedstawicielami miasta Poznania i ugrupowaniami politycznymi.

W czasie obchodów 25-lecia Solidarności Walczącej (czerwiec 2007) odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w walce o niepodległość Polski i demokrację.

darmowy hosting obrazków

Organizator imprez sportowych. Uwielbiał jazdę konną, był w kompanii reprezentacyjnej 15 Pułku Ułanów Poznańskich. I właśnie w maju br. jadąc wierzchem, doznał groźnego wypadku - upadający koń przygniótł go i uszkodził mu narządy wewnętrzne. Niestety, próby ratowania nie dały pożądanych rezultatów. Zmarł dzisiaj nad ranem w szpitalu w Śremie w wyniku zatoru płucnego. Osierocił żonę i dwójkę dzieci.

Cześć Jego pamięci !

Mariusz A. Roman

Na załączonych zdjęciach: Maciej Frankiewicz podczas obchodów 25-lecia SW i podczas odznaczenia go z tej okazji; Obchody święta 15 Pułku Ułanów Poznańskich - Maciej Frankiewicz pierwszy z prawej. Fot. Archiwum.

2 komentarze:

 1. Głęboko mnie zasmuciła ta śmierć
  Miałem ten zaszczyt kilkakrotnie rozmawiać z Prezydentem Frankiewiczem w roku ubiegłym.
  Organizując Krajowy Zjazd i Zlot Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-56 "Jaworzniacy" w Poznaniu zwróciłem się do Niego o pomoc. Pomocy tej nie odmówił dzięki czemu Zjazd został uznany za bardzo udany, za co wyraziliśmy Mu ogromną wdzięczność.
  Był wspaniałym, uroczym i życzliwym Człowiekiem.
  Panie świeć nad Jego szlachetną duszą.

  W imieniu "Jaworzniaków" - Józef Urbanowicz

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobowość
  co tu wiele mowic - Maciej Frankiewicz byl niezwykla Osobowoscia. Malo takich w zyciu publicznym Poznania i calej Polski

  tamtyn

  OdpowiedzUsuń