wtorek, 30 czerwca 2009

Suwałki-Wilno: Pielgrzymka jak husaria

15 lipca br. wyruszy na swój pątniczy szlak, salezjańska XIX Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Wilna. W tym roku, włączając się w realizację programu duszpasterskiego, pielgrzymi wędrować będą z hasłem: "Z Maryją odkrywamy godność życia". Grupę żółtą, składającą się głównie z młodzieży, jak co roku poprowadzi Ojciec Jarosław Wąsowicz SDB, dawny działacz Federacji Młodzieży Walczącej.
Od kilku lat, trasa pielgrzymki jest taka sama i biegnie z Suwałk przez Krasnopol, Ogrodniki, Serijai, Merkiniai, Orany, Ejszyszki, Soleczniki, Turgiele, Niemież do Ostrej Bramy w Wilnie. Zaczynając od Oran, szlak wiedzie przez tereny zamieszkałe w większości przez Polaków. Pielgrzymi ochoczo nadrabiają te 60 km (gdyby iść prostą drogą do Wilna pielgrzymka liczyłaby 200 km), aby ich odwiedzić.
darmowy hosting obrazków
Niezwykle wzruszające, są te spotkania z mieszkańcami Wileńszczyzny. Niczym przed najświętszym sakramentem, rozkładają na drodze pielgrzymów kwiaty, witając po staropolsku: chlebem i solą. Starsi wystawiają w oknach, przechowywane niczym relikwie, popiersia i portrety Marszałka Józefa Piłsudskiego, ze łzami w oczach witając rodaków z Korony. W rękach dzieci pojawiają się skrywane przez lata znaki narodowe. W jedno łączy się umiłowanie Boga i Ojczyzny.
Na pielgrzymi szlak do Wilna wyruszyło w 2008. przeszło 1250 pielgrzymów, podzielonych na 7 grup, z których wyróżniała się oczywiście grupa żółta - prowadzona przez Ojca Jarosława Wąsowicza SDB, dawnego działacza FMW - obecnie Stowarzyszenia FMW. Grupę żółtą, składającą się głównie z młodzieży, wyprzedzał niesiony przez pielgrzymów transparent Federacji: "Maryja Nadzieją Niepodległości"... To pielgrzymi z tej grupy nieśli najwięcej flag biało-czerwonych.
darmowy hosting obrazków
Niezwykły, podnoszący na duchu miejscowych i przyjezdnych Polaków, widok barw narodowych z nadrukiem: Jan Paweł II oraz transparentu FMW, zmuszał do refleksji... Młodzież z grupy żółtej prezentowała się jak husaria - komentowali wileńscy Polacy, witający pielgrzymów na trasie ostatniego etapu z Niemieży do Wilna. Każdy szczegół oprawy wejścia do Wilna opracował Ks. Jarek – dla przyjaciół z Federacji, po prostu „Wąsu”. Najbardziej wymowny obrazek tego wejścia, to moment hołdu dla Ostrobramskiej Pani, oddawany przez grupę żółtą m.in. transparentem FMW, bezpośrednio przed Jej cudownym Matczynym wizerunkiem. Najpierw pojawiły się race, a potem młodzież padła krzyżem na kilka chwil.
darmowy hosting obrazków
Naprawdę warto było dożyć tych dni, aby doczekać chwili: w której nasz transparent, z którym obchodziliśmy rocznice grudniowe w latach 80-tych, który dodawał nam wtedy wiary i sił, a który wywiesiliśmy m.in. na budynku KW PZPR w Gdańsku, po jego zajęciu w 1990 - znalazł się w Ostrej Bramie. Trzymany dumnie przez młodych pielgrzymów, którym podczas marszu „Wąsu” tłumaczył, czym była i o jakie wartości walczyła Federacja Młodzieży Walczącej.
Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się 15 lipca br. mszą świętą odprawioną o godz. 7.00 w parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. W przeddzień o godz. 21.00 pielgrzymi odprawią Apel Maryjny, a także będą odbierać identyfikatory i pakiety pielgrzyma. Pielgrzymka zakończy się 24 lipca br. uroczystą mszą świętą (około południa) przed cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w wileńskiej Ostrej Bramie.
Plakat tegorocznej pielgrzymki można pobrać, patrz tutaj.
Zainteresowanych udziałem w pielgrzymce, zachęcamy do odwiedzenia strony, patrz tutaj.
Patrz również, krótkie filmy kręcone podczas pielgrzymki:
XVIII Piesza pielgrzymka Suwałki-Wilno


Wileńszczyzna Drogi Kraj...


"TURGIELANKA” z Turgiel k/Wilna


Mariusz A. Roman
[Fot. www.suwalki-wilno.salezjanie.pl oraz Mariusz Roman]

5 komentarzy:

 1. Pamietam ten transparent z dawnych lat Pozdrawiam z Gor Swietokrzyskich

  mg

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna sprawa.

  I nieustające pozdrowienia dla Jarka - do następnego :)

  Foxx

  OdpowiedzUsuń
 3. Mariusz i Jarek - piękna idea. Ale bardzo Was proszę nie zróbcie z religijnej pielgrzymki politycznego happeningu. Wilno jest dzisiaj stolicą innego kraju i powinniśmy szanować braci Litwinów, są przecież wspaniałymi ludźmi.

  Marcin

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłem raz na tej pielgrzymce - wspaniałe przeżycie... religijne. Myślę, że ta pielgrzymka jest wspaniałą możliwością pojednania Polaków i Litwinów. Zabliźnienia ran, między bratnimi narodami. Popieram słowa Marcina - ta pielgrzymka nie jest manifestacją polityczną, to ma być most między narodami, które rozdzielili i poróżnili politycy.

  OdpowiedzUsuń