piątek, 19 czerwca 2009

Obchody 25 rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczącej

W najbliższą sobotę 20 czerwca 2009 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędą się obchody upamiętniające 25 rocznicę powstania Federacji Młodzieży Walczącej. Uroczystości zorganizowało, powołane przed dwoma laty Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej.
Wśród imprez przygotowanych na ten dzień przez organizatorów, odbędą się m.in.: gra miejska, warsztaty drukarskie, wystawa, pokaz filmów i konferencja poświęcona historii FMW. Uroczystości zakończy wieczorny Apel Młodych Poległych oraz koncert, na którym wystąpi m.in. Przemysław Gintrowski.

darmowy hosting obrazków
Celem obchodów jest m.in. przybliżenie społeczeństwu polskiemu historii „najmłodszej opozycji PRL”. FMW była niepodległościowym ruchem młodzieżowym, tworzonym przez uczniów szkół średnich (często podstawowych) a także młodych robotników i studentów. W aspekcie ideowym, środowiskowym, a nade wszystko pokoleniowym, FMW jako konspiracyjna formacja młodzieżowa, skupiająca tak szerokie spektrum niezależnie myślącej młodzieży, stanowi ewenement w całej powojennej historii Europy Środkowo-Wschodniej.
Program obchodów 25-lecia powstania Federacji Młodzieży Walczącej w Muzeum Powstania Warszawskiego (siedziba MPW, ul. Grzybowska 79, Warszawa).
10:00–12:00 Zwiedzanie ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego z przewodnikiem dla gości FMW;
12.00-13.00 Msza Święta w intencji Działaczy FMW, którzy odeszli do Pana (Kaplica MPW);

darmowy hosting obrazków

12.30–17:30 „Podziemne drukarstwo” – zajęcia warsztatowe. W programie m.in. uruchomienie autentycznej podziemnej drukarni sitodrukowej, a następnie wydanie reprintu pierwszego numeru „Naszych Wiadomości”, pisma FMW z 1984 roku (Park Wolności –MPW);
12:30–16:30 „Papierowa Rewolucja” - gra miejska zorganizowana przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa oraz SFMW (siedziba SWS, Dworzec Centralny, Żoliborz, MPW);
14:30–15:30 Konferencja poświecona historii FMW (MPW, sala im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego);
15:30–16:30 Otwarcie czasowej wystawy zdjęć, eksponatów i czasopism prezentujących historię FMW (MPW, "Park Wolności");
16:30–17:30 Pokazy materiału filmowego prezentującego działalność FMW (MPW, sala im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego);
17:30–17.45 Apel Młodych Poległych przy Dzwonie "Monter" (MPW, "Park Wolności");
18:00–21:00 Uroczysty koncert, w którym wystąpią kolejno: Grupa Bez Jacka, Zespół Reprezentacyjny i Przemysław Gintrowski. Koncert poprowadzi Bogdan Rymanowski, przed laty również działacz FMW ("Park Wolności", MPW).
Federacja Młodzieży Walczącej powstała w czerwcu 1984 roku w Warszawie. W ciągu niespełna roku rozszerza jednak swoją działalność na teren całego kraju. Łącznie podziemne redakcje i drukarnie FMW wydały około 140 tytułów niezależnych czasopism młodzieżowych z logo Federacji.

darmowy hosting obrazków
W FMW działało kilka tysięcy młodych Polaków, skupionych w strukturach działających w przeszło 60 miejscowościach Polski. Federacja miała również swoich przedstawicieli w krajach Zachodniej Europy, USA i Kanadzie, a po 1990 roku także w Grodnie, Gródku Podolskim i Wilnie.
Dość luźna struktura FMW sprzyjała wchłanianiu lokalnych, antykomunistycznych organizacji młodzieżowych. W ten sposób do Federacji przystąpiły m.in.: Organizacja Starej Polski (Gdynia) oraz Ruch Młodzieży Niezależnej (Kraków) w 1985; Międzyszkolny Komitet Oporu z Wrocławia w 1986; Pion Młodzieży Służby Zwycięstwu Polski „Orlęta” (Piotrków Trybunalski) i Polska Młodzież Walcząca (Lublin) oraz Konfederacja Młodzieży Polskiej (Warszawa) i Ruch Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej (Warszawa) w 1989, Niezależny Ruch Solidarności Młodych z Białegostoku w 1990.
Ideą polityczną skupiającą różne środowiska w FMW było dążenie do niepodległej i demokratycznej Polski. Znalazła ona swój wyraz już w pierwszej deklaracji ideowej FMW i była konsekwentnie stawiana na pierwszym miejscu w kolejnych dokumentach programowych i oświadczeniach.
Patrząc z historycznej perspektywy, za wyjątkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, była to jedyna młodzieżowa organizacja niezależna, która po wprowadzeniu stanu wojennego zdołała zorganizować swoje struktury w skali ogólnopolskiej. Jako jedna z niewielu, próbowała także zaistnieć na mapie politycznej po roku 1989.
Mariusz A. Roman
(Fot. Archiwum Autora)
Patrz również:
Big Cyc - Nasz PRL


Śmierć na ławce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz