czwartek, 18 czerwca 2009

Promocja książki „Gwiazdozbiór w Solidarności” w Gdyni

Dwudziesta rocznica wyborów z czerwca 1989 r. to idealny moment, by przedstawić opinie, które w wolnej Polsce były marginalizowane. Temu ma służyć wydana właśnie książka „Gwiazdozbiór w Solidarności” – wywiad-rzeka z Joanną i Andrzejem Gwiazdami, założycielami Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz liderami Pierwszej „Solidarności”. Gdyński klub "Gazety Polskiej" zaprasza na spotkanie promocyjne z bohaterami wywiadu-rzeki w najbliższy piątek 19.06.2009 o godz. 17.30 do budynku Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni przy ul. 10 lutego 33 Ip.
Joanna i Andrzej Gwiazda - czołowe postacie Pierwszej „Solidarności” na przestrzeni ostatnich dwóch dekad były praktycznie nieobecne w mediach. Ostatnio się to zmienia, jednak ich poglądy przywoływane są bardzo wybiórczo. Nic dziwnego: Gwiazdowie byli równie konsekwentni w postulatach rozliczenia systemu komunistycznego, jak i w krytyce polskiego modelu kapitalizmu. Ostro oceniali historyczną rolę Lecha Wałęsy nie tylko z powodu jego dwuznacznych związków ze Służbą Bezpieczeństwa, ale także z uwagi na niedemokratyczny sposób kierowania „Solidarnością” oraz zdradę interesów środowisk pracowniczych przez rządy tworzone pod jego patronatem.

darmowy hosting obrazków
Przypomnienia drogi życiowej, postaw i poglądów Joanny i Andrzeja Gwiazdów na przestrzeni ostatnich kilku dekad podjęło się środowisko pisma „Obywatel”. Pierwszym krokiem było wydanie w ub. roku książki „Poza Układem. Publicystyka polityczna z lat 1988-2006”, której nakład rozszedł się błyskawicznie pomimo niemal totalnego braku medialnych wzmianek o tej książce.
4 czerwca 2009 r., dokładnie dwadzieścia lat od wyborów będących konsekwencją porozumień Okrągłego Stołu, ukazał się zapis rozmów z legendami opozycji antykomunistycznej, wzbogacony o wybór rozmaitych unikalnych materiałów dotyczących ich życia i działalności. W ich barwnych, pełnych anegdot opowieściach sporo jest opinii zwanych kontrowersyjnymi, i to dla bardzo wielu uczestników życia publicznego, nie tylko tych, z których krytyką Gwiazdowie są kojarzeni. Właśnie ten subiektywny ton stanowi największą wartość książki.
- Pomijając znaczną zbieżność poglądów redaktorów „Obywatela” z tym nurtem opozycji, który współtworzyli Gwiazdowie, uważaliśmy, że głęboko nienormalny, jeśli nie wręcz absurdalny jest tak znikomy udział tych dawnych liderów Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności” w debacie publicznej, a co za tym idzie – znajomość ich faktycznych poglądów – tak we wstępie do książki wyjaśnia decyzję o jej wydaniu Remigiusz Okraska, redaktor naczelny „Obywatela” oraz autor rozmowy z bohaterami książki.
Polecam fragment książki „Gwiazdozbiór w Solidarności”, patrz tutaj.
„Gwiazdozbiór Solidarności – Joanna i Andrzej Gwiazdowie w rozmowie z Remigiuszem Okraską, Wydawca: Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”, Łódź 2009. Do książki dołączony jest film DVD z niezależnych obchodów 25-lecia Pierwszej Solidarności. Książka ma 512 stron plus 32 strony wkładki zdjęciowej.

Książkę można zamówić, patrz tutaj.
Gdyńskie spotkanie z Joanną i Andrzejem Gwiazdą poprowadzi Remigiusz Okraska. Podczas promocji będzie można również nabyć wywiad-rzekę. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych.

(Fot. Klub "Gazety Polskiej")
Patrz również zajawki filmu dokumentalnego z obchodów 25 rocznicy powstania Pierwszej Solidarności - Gdańsk 31.08.2005.
25 lat pierwszej Solidarności (z. 1)


25 lat pierwszej Solidarności (z. 2)


25 lat pierwszej Solidarności (z. 3)

1 komentarz:

  1. Każdy kto przeżył te czasy pamięta je nieco inaczej i ma swoją historię...oni jednak byli w centrum wydarzeń i później nie zamienili swojej społecznej działalności na karierę polityczną...chyba nie mają interesu nikogo oszukiwać...moze warto im uwierzyć i nie pozwolić na próby ośmieszania lub deskredytowania w niektórych mediach...podziwiam ODWAGĘ i KONSEKWENCJĘ...niestety brak medialności...tylko co jest ważniejsze??? ZASADY czy WIZERUNEK??? Każdy niech odpowie...

    JU

    OdpowiedzUsuń